Egyszer minden szülő életében eljön az a pillanat, amikor a gondosan elkészített, színes, egészséges ebédre a kisgyermek csak ennyit mond: „Fúj!”
Ami eddig kedvenc volt, az most már gyanús. A tészta túl hosszú, a répa túl sárga, a zöldség meg „csak úgy nem jó”. Üdv a válogatós korszakban – ahol a gyerek ízlése napról napra változik, a szülő pedig próbál a józan eszénél maradni.
Mi is az a válogatós korszak?
A válogatósság a legtöbb kisgyermeknél 1 és 3 éves kor között jelentkezik, és teljesen normális része a fejlődésnek. Ilyenkor a gyerekek egyre önállóbbá válnak, és az étkezés az egyik legelső terület, ahol megtapasztalhatják, hogy dönthetnek – például arról, mit nem kérnek.
Ráadásul ebben az időszakban a növekedés üteme is lelassul az első évhez képest, így az étvágy is csökkenhet. A szülő ezt gyakran úgy éli meg, hogy a gyereke „alig eszik”, de valójában ez is része az egyensúlykeresésnek.
Mit tehet a szülő? – 5 praktikus tipp
-
Ne vedd magadra!
A gyerek nem téged utasít el, hanem épp most tanulja meg, hogyan legyen önálló. Ez nem kudarc, hanem folyamat. -
Kínálj, de ne erőltess!
Azt mondják, 10–15 alkalom kell, mire egy új íz elfogadottá válik. Ha ma nem kér répát, attól még érdemes holnap is kínálni – türelemmel, természetesen. -
Engedd választani!
Amikor lehet, adj döntési lehetőséget: „Karfiolt vagy kukoricát kérsz ma ebédre?” Így úgy érzi, beleszólhat, és máris kevésbé lesz ellenálló. -
Légy jó példa!
Ha látja, hogy te is jóízűen eszed, amit neki kínálsz, kíváncsibb lesz – még ha először csak egy falat erejéig is. -
Ne legyen harctér az étkezőasztal!
Ha minden étkezés egy csata, az egész család számára stresszes lesz. Néha jobb, ha elengedjük a kényszert, és hiszünk benne, hogy idővel változni fog.

És ha csak három dolgot eszik?
Nálunk is volt ilyen időszak. Tészta. Kenyér. Virsli. Semmi más.
Sokszor azt éreztem, mindent rosszul csinálok. De aztán utánaolvastam, beszéltem más anyukákkal, és megnyugodtam: ha a gyermek jókedvű, jól fejlődik, aktív, akkor ez az átmeneti válogatósság nem jelent valódi problémát. A gyerekek étrendje hosszabb távon nézve lesz kiegyensúlyozott – nem feltétlenül egy-egy napon belül.
A mi „titkos fegyverünk”: a zöldségkrémleves
Ha van egy dolog, ami nálunk újra és újra beválik, az a zöldségkrémleves. Ez az anyukák egyik legnagyobb titkos trükkje:
bármilyen zöldséget bele lehet tenni – répa, krumpli, brokkoli, karalábé, sütőtök… csak leturmixolom, pici fűszer, és már kész is a selymes, finom leves.
A varázslat viszont akkor lesz teljes, ha hozzáadom a boltban kapható kis levesbetét golyókat (persze tudom, hogy nem a legegészségesebb dolog, de ennyi belefér) – ez nálunk szinte ünneppé teszi az evést. A gyerekek lelkesen kanalazzák, és büszkén mondják:
„Anya, ez isteni!”
…Persze addig, amíg nem tudják, hogy zöldségből van. 😄
Ha pedig szükséged van az etetést és itatást megkönnyítő termékekre, nézz körül kínálatunkban: