Egy újszülött szoptatása és a szoptatásra való felkészülés sok esetben kihívás az anyukának. Lesz-e elég tejem? Tudom-e majd szoptatni? Ilyen és ehhez hasonló kérdések zakatolnak a legtöbb kismama fejében.
Az Anyatejes Táplálás Világnapja alkalmából beszélgettünk Makkné Kelemen Zsófiával, aki 2010 óta szülésznő, és 2014-ben szerzett nemzetközileg elismert szoptatási tanácsadói oklevelet, ráadásul harmadik gyermekét várja.
Azóta Zsófi több száz, sőt, talán ezer édesanyának segített már, így rendkívül tapasztalt a témában.
Zsófival az Anyatejes táplálás világnapja alkalmából beszélgettünk. A téma komoly, ugyanis, számos anyának vannak aggályai és kérdései a szoptatással kapcsolatban, legyen szó a tejtermelésről, a helyes technikáról vagy a mindennapi kihívásokról. Sok kérdést összegyűjtöttünk, hogy Zsófi megossza velünk szakértői tanácsait, ezzel is segítve azon olvasóinkat, akik éppen babájuk szoptatásának „feladata” előtt állnak.
Elegendő-e az anyatej?
Kezdjük az egyik leggyakoribb kérdéssel: honnan tudhatja egy édesanya, hogy elegendő tejet termel-e a babájának?
Zsófi: Szia, örülök, hogy itt lehetek! Fontos tény, hogy a nők 97-98%-a képes elegendő mennyiségű tejet termelni a saját kisbabája számára. Az egyik legfontosabb jel, hogy a baba elegendő tejet kap, ha megfelelően gyarapodik és elegendő pisis, kakis pelenkát produkál naponta. Az első időkben 6-8 pisis, illetve 2-3 kakis pelenka naponta azt jelzi, hogy a baba elegendő tejet kap. Ha a baba elégedettnek és nyugodtnak tűnik szoptatás után, az is jó jel.
Ha a baba elégedettnek tűnik, akkor biztosan elég az anyatej.
Ha még többet szeretnél tudni, gyere el szoptatási tanfolyamunkra!
Hogyan lehet növelni a tejtermelést, ha az nem elegendő?
Zsófi: A tejtermelés növeléséhez fontos a gyakori szoptatás és a megfelelő technika. A bőséges folyadékbevitel és a pihenés is kulcsfontosságú. Ha szükséges, szoptatási tanácsadó segítségét is igénybe lehet venni.
Használd az ANYATEJ kuponkódot!
A szoptatási technika és helyes pozíció
Mi a helyes szoptatási technika, és hogyan lehet biztosítani, hogy a baba jól kapja be a mellbimbót?
Zsófi: A helyes szoptatási technika kulcsfontosságú. Ez azt jelenti, hogy a baba szája szélesen nyitva van, és az alsó valamint a felső ajka is kifelé fordul. Figyeljünk rá, hogy a mellbimbó és a bimbóudvar nagy része is a baba szájában legyen. A baba teste egyenesen van, az anya és a baba pocakja teljesen összeér, a baba orra a mellbimbó magasságában van. Ha a szoptatás fájdalmas, érdemes szakértő segítségét kérni, mert valószínűleg valami nincs rendben a technikával.
Melyek a legjobb szoptatási pozíciók?
Zsófi: Többféle pozíció is megfelelő lehet, és érdemes kísérletezni, hogy megtaláljuk a legkényelmesebbet mind az anya, mind a baba számára. A leggyakrabban a bölcsőtartásban szoptatnak az anyukák, de a kereszttartás, a hónaljtartás és a fekvő helyzet is mind jó lehetőségek. A lényeg, hogy mindkét fél kényelmesen érezze magát.
Az igény szerinti szoptatás
Sok édesanya kérdezi, hogy milyen gyakran kell szoptatni. Mit javasolsz?
Zsófi: A szoptatást igény szerint érdemes végezni, különösen az első hetekben. Ez általában 8-12 alkalmat jelent naponta, de minden baba más, és a legfontosabb, hogy a baba igényeit kövessük.
Szoptatási fájdalmak, gyógyszerek, anyagegészség
Mi a teendő, ha a baba nem akar szopni, vagy ha fájdalmas a szoptatás?
Zsófi: Ilyenkor érdemes ellenőrizni a helyes technikát, átgondolni, hogy mi az, ami akadályt jelenthet, esetleg nincs-e elváltozás a mellbimbón. Ha a probléma továbbra is fennáll, szakértő segítségét kell kérni, mert lehet, hogy egyéni problémáról van szó.
Mit tegyen egy édesanya, ha mellgyulladást tapasztal?
Zsófi: A mellgyulladás (mastitis) gyakori probléma lehet. Ilyenkor fontos a gyakori szoptatás, hogy a tej kiürüljön a mellből. Meleg borogatás és pihenés is segíthet. Ha a tünetek nem javulnak, mindenképp orvosi segítséget kell kérni.
Fájdalom esetén meleg borogatás és pihenés szükséges.
Borogatáshoz nagy segítség a mellpárna. Tedd pár másodpercig a mikróba és már kész is a meleg borogatás:
Mi a helyzet a gyógyszerszedéssel szoptatás alatt?
Zsófi: Sok gyógyszer biztonságos szoptatás alatt, de mindig konzultálni kell az orvossal, mielőtt bármilyen gyógyszert szedne az anya. Így biztosak lehetünk benne, hogy a baba nem lesz kitéve káros hatásoknak.
Sokan kihívásként élik meg a nyilvános szoptatást. Mit tanácsolsz nekik?
Zsófi: A legfontosabb, hogy az anya komfortosan érezze magát. Gyakorlással és néhány diszkrét ruhadarabbal, mint például szoptatós felsők vagy kendők, sokat segíthetünk a helyzeten. Az önbizalom is fontos, hiszen a szoptatás a világ legtermészetesebb dolga.
Mit javasolsz az anyák táplálkozásával kapcsolatban a szoptatás alatt?
Zsófi: Nincs szükség különleges diétára, de érdemes változatosan és egészségesen táplálkozni. Fontos a megfelelő folyadékbevitel is, és néhány anya tapasztalhatja, hogy bizonyos ételek, mint például a koffein vagy a nagyon fűszeres ételek, hatással lehetnek a babára.
Milyen tanácsaid vannak azoknak az anyáknak, akik dolgozni mennek, de szeretnék folytatni a szoptatást?
Zsófi: A szoptatás folytatása mellett dolgozni menni kihívás lehet, de megoldható. Fontos a tej lefejésének és tárolásának gyakorlása. Jó minőségű mellszívóval és megfelelő tárolóedényekkel egyszerűbb a folyamat. A munkahelyen érdemes egy csendes, nyugodt helyet találni a fejéshez. Ilyenkor érdemes a babának szoptatásbarát módon adni a lefejt tejet.
Hordozható mellszívók
Nagy segítség lehet egy dolgozó anyának a hordozható mellszívó viselése, amely csendben, diszkréten feji le a mellet, miközben dolgozol, vagy utazol.
Reméljük, hogy ezek a hasznos tanácsok segítenek neked, hogy magabiztosabb édesanya legyél. Ha pedig szeretnél többet megtudni Zsófitól a szoptatásról, gyere el Szoptatási tanfolyamunkra!
A tanfolyam kiscsoportos, családias, barátságos légkörben zajlik és nagyon informatív és interaktív is!
Kukkantsd meg a tanfolyamot:
További információkat szerezhetsz az Anyatejút tudásközpontban.